County Championships

111 players from across the County participated in The Wiltshire LTA Junior County Championships that was held at The Royal Wootton Bassett Tennis Club where the clubs from Swindon took away most of the titles

After a very wet opening day, when the event moved indoors to the Delta Tennis Centre, the weather was set fair for the rest of the week so Referee Roger Witt and his team managed to complete all the matches in time for Finals Day when Sir Geoff Owen, President of Wiltshire LTA, was present to award the trophies and medals.

Alex Heaps from Delta TC won three events – the Boys 18 & under singles and then the Boys and Mixed 18 & under doubles with Ed Opie and Jess Doerr respectively but Jessica Longjohn went one better by winning four events – the 14 & under and 16 & under Girls singles which she followed up by winning the 14 & under Girls and Mixed doubles with Rebecca Heaps and Jack Goodwin respectively

The two 12 & under winners, Georgia Ifil and Anthony Longjohn automatically qualify for the national ‘Babolat Cup’ later in September.

When presenting the prizes Sir Geoff Owen said “The standard of the finals was high and I can see that the future of Wiltshire Tennis is in good hands”

Many thanks to Royal Wootton Bassett TC, Delta TC, Referee Roger Witt and all the fantastic court supervisors and volunteers who helped during the week.

All the results are listed below.

WILTSHIRE JUNIOR COUNTY CHAMPIONSHIPS RESULTS 2018

18U Mixed Doubles                     1          Alex Heaps & Jessica Doerr
                                                      2          David Morris & Thashania Nulliah
18U Boys Doubles                       1          Alex Heaps & Edred Opie
                                                      2          Oliver Martin & Rio Moss
18U Girls Singles B Draw            1          Olivia Mackellar
                                                      2          Caroline Peters
18U Girls Singles                         1          Jessica Doerr
                                                      2          Rebecca Heaps
18U Boys Singles                         1          Alex Heaps
                                                      2          Edred Opie
16U Girls Singles                         1          Jessica Longjohn
                                                     2          Rebecca Heaps
16U Boys Singles                        1          Jack Goodwin
                                                     2          George Wardley
14U Mixed Doubles                    1          Jack Goodwin & Jessica Longjohn
                                                     2          William Burridge & Georgia ‘Gigi’ Ifil
14U Girls Doubles                       1          Rebecca Heaps & Jessica Longjohn
                                                     2          Louisa Fuller & Georgia ‘Gigi’ Ifil
14U Boys Doubles                      1          William Burridge & Jack Goodwin
                                                     2          Stanley Brown & Lewis Chattey
14U Girls Singles                        1          Jessica Longjohn
                                                     2          Georgia ‘Gigi’ Ifil
14U Boys Singles                       1          Stanley Brown
                                                    2          Sahan Weerasekara
12U Girls Singles                       1          Georgia ‘Gigi’ Ifil
                                                    2          Sarah Farmer
12U Boys Singles                       1          Anthony Longjohn
                                                    2          Leonti James
10U Boys Doubles                     1          Samuel Clague & Michael Mitchell
                                                    2          Oliver Flynn & Jaydan Mitchell
10U Girls Singles                       1          Flossie Watts
                                                   2          Olivia Adkins
10U Boys Singles                      1          Anthony Longjohn
                                                   2          Michael Mitchell
9U Girls Singles                        1          Ella Bennett
                                                   2         Sophie Napp
9U Boys Singles                       1          Hayden Mundy
                                                   2          Harry Mitchell
8U Girls Singles                        1          Libby Hemming
                                                   2          Madi Ambrose
8U Boys Singles                       1          Joel Brewer
                                                  2        Harvey Anchors

 

Photo Gallery